Jak se pozná kvalitní trenér?

Další z článků, které si nedávají za cíl hodnotit, kritizovat nebo poučovat, nýbrž mají iniciovat zamyšlení nad některými jevy, názory a postoji, se kterými se v praxi setkávám.

Tak jako většina z nás i já sleduji a používám sociální sítě. Jsou dobrým komunikačním kanálem a mohou být (pokud je umíte patřičně využívat) výborným marketingovým nástrojem. Zejména v našem oboru jsou hojně využívané k budování publika a vytváření potencionální klientely. Prostřednictvím fotografií, videí a článků máme možnost oslovit relativně velkou masu lidí. Samozřejmě i já těchto kanálů využívám. S veřejným publikováním jsou spojené také diskuze, kterých se Češi rádi účastní. Ať jsou to články, videa týkající se sportu nebo politiky, hojně se vyjadřují. Nevím, jak vy, ale já si občas tyto diskuze pročítám. Dost často se však nad nimi rozčílím. Proč? Důvody jsou následující. V první řadě mi vadí způsob vyjadřování většiny dotyčných. Za druhé mám pocit, že nejvíce kritizují lidé, kteří absolutně nemají vhled do problematiky nebo příslušné vzdělání v daném oboru. Kritika je v pořádku, měla by však být konstruktivní a podložena argumenty. Takových příspěvků v diskuzích bohužel najdeme ještě méně než pověstného šafránu.

Protože pracuji v oblasti fitness, vyjádřím se k fenoménu, se kterým se setkávám čím dál častěji. Ukázková situace z praxe. Trenér zveřejní video/fotku z tréninku své svěřenkyně a v diskuzi se objeví názor (kritika), o kterém se dá diskutovat a vzájemně argumentovat. V pořádku. Vedle toho můžete pod stejným videem najít komentáře o tom, že dotyčný trenér sám potřebuje trenéra, vztaženo k jeho postavě a proporcím. Nutno podotknout, že trenér je sportovní postavy (ne kulturista). Na druhé straně najdeme fotky trenérů, kteří se zabývají například kulturistikou a jsou „velcí“. Zde se pak objevují komentáře toho typu, že takhle má vypadat správný trenér. A já se ptám, jak se podle pouhé fotky dá usuzovat úroveň trenérských kvalit?  Nutno říci, že tyto příspěvky bývají často sponzorované a cílí na „obyčejné lidi“, jejichž cílem není účast na soutěži. Nicméně takové komentáře lidé vnímají a utváří jejich pohled na trénink a trenéra samotného, čímž může být zkreslen. Ani u bývalých profesionálních sportovců není automatické, že budou i dobrými trenéry. Tak jak můžeme tímto stylem veřejně hodnotit práci člověka, kterého jsme nikdy neviděli pracovat a nikdy jsme s ním ani nemluvili? Pro takové typy „komentátorů“, mám jeden vzkaz. „Tak jako titul před jménem není zárukou odbornosti. Tak ani člověk s postavou kulturisty není zárukou kvalitního trenéra.“

Proměnných, díky kterým můžeme hodnotit (nejen) trenérské kvality, je dle mého mnohem více – hloubka teoretických znalostí, praxe, zkušenosti, otevřenost druhým názorům (neznamená automaticky souhlas s dotyčným), empatie vůči klientovi, odpovědnost, spolehlivost, komunikace, motivace k výkonu profese a doživotní sebevzdělávání. Samozřejmě, pokud budu mít před sebou obézního vs. vysportovaného trenéra, zvolím nejspíše druhou variantu. Nicméně pořád bych měl zohlednit svůj cíl a zjistit si dostatek informací o obou, protože jsou oblasti (sporty), u kterých postava vůbec nic nevypovídá o kvalitách.

Podle čeho vybíráte (vybírali byste) trenéra Vy?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *